نور خودرو

هدلایت نصب کنیم یا زنون ؟

هدلایت بخریم یا زنون

هدلایت نصب کنیم یا زنون ؟

شاید یکی از بیشترین سوالاتی که در طول روز از طرق مختلف از مجموعه ی زیمر می شود این است که زنون بهتر است یا هدلایت ؟ برای خودروی ما کدام یک نور بهتری دارد ؟ آیا هدلایت نیز شامل جریمه می شود ؟

برای رسیدن هر چه سریع تر به پاسخ این سوال ،ابتدا به سه پرسش زیر پاسخ دهید سپس ما به شما می گوییم که کدام کالا و به چه دلیل برای خودروی شما مناسب می باشد و یا خیر

 1. اول این که خودروی شما چیست و آیا از سیستم برق مالتی پلکس استفاده می کند – یعنی سیستم برق و ECU حساس دارد مثل 206 تیپ 5 ، دنا ، رانا ، هیوندای و بسیاری از خودرو های به روز دیگر- یا خیر؟
 2. دوم اینکه هدلایت و یا زنون را برای کدام قسمت از سیستم روشنایی خود می خواهید ؟ نور بالا ، نور پایین و یا پرژکتور؟
 3. سوم این که آیا خودروی شما در نور پایین لنز دارد و یا خیر ؟و اما چطور با پاسخ به این سوال ها کالای مورد نظر و مناسب با خودروی خود را پیدا کنیم و مطمعن باشیم این هدلایت و یا زنون بهترین و بیشترین بازدهی را برای خودروی ما خواهد داشت پس در ادامه به شما ثابت خواهیم کرد که برای هر قسمت از نور خودروی شما کدام کالا مناسب است.

  هدلایت یا زنون در نور بالا ؟

  اگر بخواهیم در یک کلام و خیلی سریع پاسخ دهیم ، قطعا و بدون شک ، فقط هدلایت در نور بالای خودروی شما می تواند شما را راضی کند . و اما دلیل این پاسخ چیست ؟

خوب یکی از بیشترین خرید ها و تعویض لامپ ها در این بخش خودرو یعنی نور بالا انجام می گیرد که دلیل آن کاملا واضح و مشخص است . لامپ هالوژن فابریکی استفاده شده در نور بالای خودرو ها توسط کمپانی های داخلی خودرو سازی معمولا و در بهترین حالت 55 وات مصرفی دارند که در قبال این مصرف بالا نور بسیار بسیار کم و با حرارت بالایی تولید می کنند . ضمن اینکه این نوع از لامپ ها یعنی هالوژن ها برای رسیدن به نور حداکثری و حتی برای خاموش شدن نیاز به صرف زمان می باشند ، و این در حالی است که شما می خواهید از نور بالای خودرو ی خود مثلا به عنوان هشدار به خودرو های دیگر و یا عابرین استفاده کنید . حتی اگر این مطلب را هم کنار بگذاریم ، رنگ نور هالوژن شما سفید مایل به زرد است یعنی همان دمای 4300 کلوین ، در حالی که رنگ نور اکثر هدلایت ها سفید خالص 6000 کلوین می باشد . به طور کلی از دید چشم یک انسان رنگ سفید خالص ، اصطلاحا تیز تر ، شفاف تر و درخشان تر است و یا می توان گفت برای هشدار دادن مناسب تر است . اگر بخواهیم مثالی در این زمینه بزنیم میتوانید نور فلاش یک دوربین را تصور کنید . به محض این که فلاش یک دوربین نور سفید و خالص خودر را ساطع می کند قطعا چشم همه ی افراد حاضر در مقابل دوربین کمی اذیت می شود و باعث پلک زدن افراد می گردد .

نور هدلایت بیشتر است یا زنون

وقتی شما از هدلایت در نور بالای خودروی خود استفاده کنید ، و هنگامی که در تاریکی شب از آن برای هشدار استفاده کنید ، از دید رانندگان و عابرین دیگر، دقیقا مانند این است که نور فلاش دوربین در مقابل آن ها زده شده است و به سرعت متوجه  حضور شما و یا هشدار شما خواهند شد.

هدلایت در مقابل زنون

حال که مطمعن شدیم باید لامپ هالوژن نور بالای خودرو را تعویض کنیم می رسیم به سوال پر تکرار و رایج در بین علاقه مندان و این که :

چرا در نور بالا زنون نصب نکنیم ؟

برای پاسخ به این سوال باید کمی راجع به ماهیت زنون برای شما توضیح دهیم .به طور کلی درون یک پک کامل زنون دو عدد ترانس و دو عدد لامپ زنون وجود دارد در حالی که هدلایت نیازی به ترانس جداگانه ندارد . لامپ زنون همان طور که از اسم آن نیز مشخص است یک نوع لامپ گازی است که برای روشن شدن و ایجاد نور نیاز به قرار گرفتن در معرض یک جریان و یا شوک الکتریکی بالایی دارد . این جریان و یا ولتاژ بالا توسط ترانس های زنون ای سی AC و یا دی سی DC  تولید می گردد که از بحث ما خارج است و در اینجا به آن نمی پردازیم .

لامپ مرسدس

لامپ گازی زنون برای رسیدن به نور حداکثری خود در بهترین شرایط نیاز به چند ثانیه برای گرم شدن محفظه و یا کپسول گاز ، یا به اصطلاح رایج پر کردن نور دارد . حتی در بهترین زنون های موجود نیز نمی توان از این زمان در نور بالا چشم پوشی کرد . این در حالی است که شما برای نور بالای خودروی خود نیاز به یک نور تیز و شفاف و در عین حال بسیار سریع دارید تا بتوانید رانندگان و یا عابرین پیاده را از وجود خود و یا یک خطر آگاه سازید .
پس این جاست متوجه مزیت هدلایت نسبت به زنون می شویم . شاید زنون های بسیار پر قدرتی وجود داشته باشند که نور بسیار بسیار بیشتری نسبت به یک هدلایت معمولی تولید کنند ، اما در 2 یا 3 ثانیه اول به جرات می توان گفت که نور آن ها حتی به نیمی از نور یک هدلایت معمولی هم نمی رسد .

پس برای جمع بندی نور بالا می توان این طور گفت که به دلیل لحظه ای بودن نور هدلایت و عدم نیاز به زمان برای رسیدن به نور حداکثری ، برای نور بالای خودرو ها مناسب ترین گزینه هستند.

هدلایت نصب کنیم یا زنون ؟

هدلایت یا زنون در نور پایین ؟

اگر باز هم بخواهیم ابتدا پاسخ سریعی به این مطلب بدهیم باید اول بدانیم نور پایین خودروی شما لنز یا عدسی دارد یا خیر ؟ اگر بله قطعا و بدون شک ، فقط زنون نور مناسبی به شما می دهد . اگر نه هدلایت هم گزینه مناسبی می تواند باشد و اما دلایل این امر چیست ؟

ما قبلا در مقاله ای به صفر تا صد زنون و اشتباهات رایج درباره ی خرید آن و همین طور مزایای لنز صحبت کردیم که می توانید از اینجا آن را نیز مطالعه کنید ، چرا که از خرید اشتباه زنون توسط شما جلوگیری می کند .

هدلایت یا زنون در نور پایین خودرو های بدون لنز

و اما در مورد هدلایت یا زنون در نور پایین خودرو های بدون لنزباید گفت که کاملا به سلیقه ، نیاز و میزان رانندگی در شرایط مختلف افراد بستگی دارد . اگر شما به مدت طولانی در جاده های برون شهری و اصطلاحا بیابانی تردد می کنید و نیاز دارید تا وسعت دید و عمق میدان بسیار خوبی را داشته باشد شاید بهتر است از یک زنون 55 وات واقعی و استاندارد استفاده کنید تا نور بسیار پر قدرتی داشته باشید .

اما اگر شما بیشتر در معابر شهری تردد می کنید ، می توانید از یک هدلایت خوب و پر قدرت با رنگ نور سفید یخی خالص و یا همان 6000 کلوین استفاده کنید . این رنگ نور تیز و بسیار درخشان است و با استفاده از نور این هدلایت ها نه تنها ظاهر خودروی شما از دید دیگران متفاوت تر جلوه می کند ، بلکه پرتاب نور پایین خودروی شما و میزان درخشندگی نور پایین شما حداقل به میزان 3 تا 8 برابر بسته به نوع هدلایت انتخاب شده ، افزایش می یابد .

هدلایت یا زنون در نور پایین خودرو های لنز دار

اینجا کمی بحث انتخاب هدلایت و زنون متفاوت است و اگر بخواهیم پاسخ کوتاه بدهیم باید بگوییم زنون مناسب ترین گزینه برای لنز های نور پایین خودرو ها می باشد.

و اما دلیل انتخاب زنون به جای هدلایت این است که در این نوع لنز های به کار گرفته شده در نور پایین خودرو ها ، با توجه به نوع کاسه ی جیوه ای ، فاصله کانونی و عدسی استفاده شده نیازمند تولید یک نور بسیار قوی در پشت این عدسی هستیم . تا این لنز بتواند اولا نور تولید شده را متمرکز کند و ثانیا پرتاب نور آن را بوسیله ی عدسی تا چند برابر افزایش دهد . این درحالی است که هدلایت ها به طور معمول برای رسیدن به این میزان از نور ناتوان هستند و تنها یک زنون 55 وات واقعی و استاندارد می تواند نور لازم را ایجاد کند .

دلیل دیگ مزیت استفاده از زنون به هدلایت در لنز کاسه چراغ نیز می توان به خط کات لنز اشاره کرد . یعنی اگر از یک زنون خوب در آن ها استفاده شود هم پرتاب نور خوبی خواهیم داشت و هم در نور پایین خودرو خط کات Z بسیار زیبایی ایجاد می گردد .

نکته بسیار مهم در استفاده از زنون در خودرو

حال که متوجه دلیل استفاده از زنون به جای هدلایت برای لنز خود شدیم یک نکته بسیار بسیار مهمی وجود دارد و آن هم نوع سیستم برق خودروی شماست . اگر خودروی شما از سیستم برق و یا ECU قدیمی استفاده می کند ، هیچ محدودیتی در استفاده از زنون نخواهید داشت . اما اگر سیستم برق شما مالتی پلکس است و یا برق خودروی شما حساس است تنها گزینه ی پیش پای شما استفاده از زنون های کنباس دار است .

در واقع این کنباس ها همان خطاگیر و رفع کننده ی ارور ECU هستند و با استفاده از این نوع زنون ها معمولا دیگر نیازی به استفاده از خطا گیر و یا کابل کشی های دستی و غیر استاندارد نخواهید داشت . امروزه در برخی از هدلایت ها نیز شاهد استفاده از تکنولوژی کنباس در سیستم درایور آن ها هستیم .

پس می توان این مطلب را این گونه جمع بندی کرد :
در نور پایین خودرو های بدون لنز استفاده از زنون یا هدلایت به نوعی به سلیقه و نوع نیاز افراد بستگی دارد . اما در نور پایین خودرو های لنز دار به دلیل نوع طراحی عدسی و کاسه ی لنز ، باید قطعا از یک زنون مناسب و استاندارد در آن ها استفاده کرد.

هدلایت یا زنون در مه شکن یا پرژکتور :

در پاسخ کوتاه به این سوال نیز میتوان گفت هم زنون و هم هدلایت ، و شاید این مورد هم کمی سلیقه ای و کمی مرتبط با نوع مه شکن خودروی شما باشد .

اگر مه شکن شما از بدنه ی فلزی و یا مستحکم در برابر حرارت و شیشه به جای طلق در قسمت جلویی استفاده می کند ، پیشنهاد ما به شما یک زنون 35 یا 45 وات است . و اگر خیلی به کیفیت مه شکن خود اطمینان  ندارید می توانید از هدلایت های پر قدرتی که در رنگ های سفید و حتی زرد موجود هستند نیز استفاده کنید.

وظیفه ی اصلی مه شکن ، همان طور که در اسم آن نیز مشخص است ، افزایش دید راننده در شرایط بد آب و هوایی است . و یکی از مزیت های هدلایت اینجا مشخص می شود که می توان از هدلایت های 2 و یا 3 رنگ در آن ها استفاده کرد . مکانیزم عملکرد این هدلایت ها به این گونه است که با هر بار خاموش و روشن کردن هدلایت ، رنگ نور آن تغییر می کند و شما می توانید در شراط بد آب و هوایی نظیر مه غلیظ یا بارندگی و کولاک شدید از رنگ زرد طلایی آن برای افزایش دید  محیطی و بالا بردن سطح ایمنی رانندگی استفاده کنید .

آیا استفاده از هدلایت یا زنون موجب جریمه شدن می شود ؟

این نیز یکی از متداول ترین سوالات مربوط به حوزه نور خودرو و سیستم روشنایی می باشد.
اگر باز هم بخواهیم ابتدا پاسخ کوتاه به این پرسش بدهیم باید بگوییم که هم بله و هم خیر .

به طور کلی در قانون جرائم راهنمایی و رانندگی ذکر شده است که هر گونه نور درخشنده که موجب ایجاد آزار بصری برای رانندگان و عابرین پیاده شود ممنوع بوده و مطابق قانون با آن برخورد می گردد .
پس می توان به راحتی پاسخ این سوال را متوجه شویم که اگر کاسه چراغ خودروی ما استاندارد است . و یا میتوان با تنظیم آن نور متناسب و معقولی ایجاد کرد که موجب ایجاد آزار بصری برای دیگران نشود ، خواه هدلایت باشد و یا زنون ، هیچ کس خودروی  ما را به دلیل نور زیاد متوقف نخواهد کرد .

نگرانی دیگر برای کسانی است که از نور خودروی خود راضی نیستند ، اما به دلیل استاندارد نبودن کاسه چراغ ، و از ترس جریمه پلیس نمی خوهند از زنون استفاده کنند . اما دیگر جای نگرانی برای این افراد نیست . چرا که به وسیله ی نصب لنز های موتور دار در کاسه چراغ آن ها ، هم می توانند از نور بی نظیر زنون استفاده کنند و هم مطمعن باشند که نور آن ها چشم کسی را اذیت نمی کند .  برای آشنایی کامل با نحوه عملکرد لنز اسپرت می توانید مقاله ی صفر تا صد لنز را مطالعه بفرمایید .

برای خرید هدلایت میتوانید از لینک زیر و برای خرید زنون میتوانید از لینک زیر استفاده کنید.

دیدگاهی در مورد “هدلایت نصب کنیم یا زنون ؟

 1. سعید گفت:

  سلام
  ممنون
  مفید بود

  1. بله ممنون از پاسخ های شما من میخوا هم برای پژو پارس لامپ هدلایت بخرم به نظر شما کدام نوع از برند های هد لایت بهتر است

   ممنون
   پرهام خسرونژاد
   کردستان

   1. sedigh hasani گفت:

    در مورد برند های هدلایت ما نمیتونیم به شما اطلاعات بدیم چون خودمون یکی از برندهای تولید کننده هستیم و ممکنه نظرات ما جهت دار تلقی بشه

  2. S hasani گفت:

   سلام نظر لطف شماست

 2. Ali گفت:

  با سلام ببخشید من برای نور پایین اس ال ایکس فابریک کدام گزینه رو باید نصب کنم و میخوام رنگ نور با رنگ نور فابریک یکی باشد؟؟

  1. sedigh hasani گفت:

   چون شما عدسی دارید ، زنون گزینه بهتریه که هم میتونید با نور زرد تهیه کنید هم نور سفید

 3. Abolfazl گفت:

  سلام من پراید مدل ۸۹ دارم برای نور بالا که هدلایت استفاده میکنم برای نور پایین چه گزینه ای باید استفاده کنم؟

  1. matin haji گفت:

   سلام برای نور بالا بهتره هدلایت بندازید چون زنون حدود 4 تا 5 ثانیه تاخیر داره در به حداکثر رسیدن نور
   هدلایت از رنج 300 شروع میشن تا رنج 1/930 هر چی قیمت میره بالا میزان نوردهی بیشتر میشه ولی جنس و کیفیت فرقی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − 4 =