لوازم اسپرت خودرو

لوازم اسپرت خودرو

لوازم اسپرت خودرو

لوازم اسپرت خودرو

در این مقاله قصد داریم به طور کلی به قطعات و لوازم اسپرت خودرو بپردازیم.
این لوازم اسپرت طیف گسترده و وسیعی را شامل می شود که ما در اینجا سعی می کنیم تا حد ممکن آن ها را شرح دهیم.این مقاله قرار است یکی از کامل ترین مطالب وب فارسی در مورد آپشن خودرو باشد ما برای تهیه این مقاله از مقالات زیادی کمک گرفتیم مثل car accessories در ویکی پدیا

به طور کلی لوازم اسپرت خودرو را می توان به دو دسته تقسیم کرد : 

 

 1. لوازم اسپرت خودرو بیرونی

لوازم خارجی خودرو

 1. لوازم اسپرت خودرو داخلی

لوازم داخلی خودرو

لوازم اسپرت خودرو بیرونی

این لوازم نه تنها از منظر بحث زیبایی خودرو بلکه در برخی مواقع از دید آیرو دینامیک خودرو نیز مورد بررسی قرار می گیرند ما زمانی که می خواهیم یک خودروی کاملا تیونینگ شده را از یک خودروی فابریک و استاندارد کمپانی تشخیص دهیم معمولا ابتدا به جنبه ی بیرونی و نمای ظاهری آن توجه می کنیم که در اینجا برخی از لوازم اسپرت خودرو بیرونی یا بدنه را به اختصار شرح می دهیم.

لوازم اسپرت خودرو در سیستم روشنایی

 1. چراغ های جلو و عقب

  یکی از بهترین و موثر ترین بخش های ظاهری خودرو برای استفاده از لوازم اسپرت ، سیستم روشنایی یا همان کاسه چراغ های خودرو می باشد.بسیاری از افراد از شدت و پرتاب نور خودروی خود راضی نیستند و میخواهند از زنون یا هدلایت در این بخش از خودرو بهره گیرند. یکی از بهترین راه های استفاده از زنون که هم به افزایش قدرت روشنایی خودرو کمک میکند و هم موجب افزایش چند برابری زیبایی خودرو می شود استفاده از لنز اسپرت در کاسه پراغ این خودرو هاست.

  به طور کلی در ماشین های تولید داخل در ایران به دلیل استاندارد نبودن و عدم طراحی مناسب هنگامی که از زنون های پر قدرت در کاسه چراغ خودرو استفاده می کنیم نور حاصل از کاسه چراغ ، به مقدار بسیار زیادی افزایش می یابد اما این افزایش بدون داشتن تمرکز و یا افزایش پرتاب نور خودرو است ، و تنها باعث افزایش آزار بصری برای رانندگان  دیگر و عابرین پیاده خواهد شد.
  کاسه چراغ اسپرت
  کاسه چراغ اسپرت پراید

 2. لنز اسپرت

  مهندسان برای رفع این مشکل به استفاده از لنز و عدسی روی آوردند که علاوه بر رفع این مشکل زیبایی ظاهری خودرو را تا چند برابر افزایش می دهدمکانیزم این لنز ها به گونه ای طراحی شده است که پرتاب نور و تمرکز نور خودرو را تا چند برابر افزایش می دهد  درون این لنز ها یک تیغه به همراه موتور قرار داده شده است به هنگام استفاده از نور بالا این موتور تیغه درون لنز اسپرت را به سمت پایین می‌کشد و رانندگان می ‌توانند به طور همزمان از نور پایین و  بالای زنون استفاده کننددر حالی که در لامپهای زنون معمولی تنها نور پایین زنون بوده و  در نور بالا از یک لامپ هالوژن کم قدرت با وات پایین استفاده می شود که این امر باعث داشتن نور بالای بسیار ضعیفی می گردد  پس با استفاده از لنز اسپرت هم میتوانیم زیبایی خودرو را تا چند برابر افزایش دهیم و هم با استفاده از لنز های نئون دار زیبایی کاسه چراغ خود را تا چند برابر افزایش دهیم.
  چراغ اسپرت
  لنز ماشین

 3. دی لایت یا نور روز

  امروزه تمامی کمپانی‌های به روز دنیا در عرصه خودروسازی ، برای زیباتر شدن هر چه بیشتر نمای خودرو به استفاده از دیلایت یا همان نور روز روی آورده اند ، یکی از بهترین دی لایت ها دی لایت های خطی در داخل کاسه چراغ می باشد که این نوع از لوازم اسپرت در انواع و اقسام رنگ ها و طرح ها عرضه می گردد .
  در طول روز در زمان‌های ابتدا و یا انتهایی روشنایی روز ، گاهی اوقات نیاز داریم تا از یک نور کمتر استفاده کنیم برای این منظور دی لایت ها به همراه چراغ کوچک خودرو گزینه بسیار مناسبی می باشند . دی لایت های خطی اصطلاحاً به صورت ابرویی درون کاسه چراغ نصب می گردند و به هنگام استفاده از چراغ کوچک این دی لایت ها با نور سفید رنگ روشن می شوند و زیبایی دو چندانی را به کاسه چراغ خودروی شما می افزایند .
  در برخی  مدل های دی لایت از چراغ های زرد و یا نارنجی رنگ استفاده شده است که به هنگام استفاده از راهنمای خودرو ، این دی لایت ها نیز به رنگ زرد و یا رنگ راهنمای شما در می آیند. در گونه ی دیگری از دیلایت ها راهنما به صورت حرکتی  عمل می کند و گونه دیگری از دیلایت ها نیز وجود دارند که درون سپر خودروی شما نصب می گردند . این دی لایت ها در کنار پروژکتور خودروی شما قرار می گیرند و در طول روز می توانید از آن ها استفاده نمایید . به طور کلی می توان این طور گفت که دیلایت ها یکی از جدید ترین و به روز ترین انواع لوازم اسپرت خودرو در بخش روشنایی هستند که کارایی مهمی به جز زیبایی نیز دارند.
  دیلایتنمونه دیلایت نصبی

 4.  اس ام دی چراغ کوچک یا چراغ سکن

  اس ام دی چراغ کوچک یا چراغ سکن نام هایی است که برای لامپ کوچک کنار نور اصلی مورد استفاده می گردد .
  این لامپ بخشی از سیستم روشنایی خودرو می باشد که در زمان‌ های ابتدا و یا انتهایی روز مورد استفاده قرار می گیرند . این اس ام دی ها از تکنولوژی ال ای دی بهره می گیرند که مصرف برق بسیار پایینی دارند و نور به مراتب بیشتر و زیباتر و یکدست تری را نسبت به چراغ های فابریک خودرو ارائه می دهند . ضمن اینکه شما می توانید رنگ این چراغ ها را نیز خودتان تعیین کنید . در گونه دیگری از اس ام دی های چراغ کوچک می توان از یک ریموت کنترل برای تغییر رنگ و یا حالت چشمک زن استفاده کرد که افراد با توجه به سلیقه و علاقه می ‌توانند رنگ و حالت مورد نظر خود را روی چراغ کوچک اعمال نمایند. این نوع از لوازم اسپرت ( چراغ کوچک) شاید در نمای کلی خودرو دیده نشوند ، اما زمانی که شما از زنون و یا هدلایت های سفید رنگ در نور اصلی خود استفاده می کنید ، این چراغ های کوچک با نور سفید متمایل به زرد رنگ خود یک نور ناهماهنگ را ایجاد می کنند که اصلا در خور یک ماشین اسپرت نیست.
  اس ام دی 8تایی فندقی

 5.  ال ای دی هدلایت

  ال ای دی لایت نسل جدید چراغ های خودرو می باشند. امروزه بسیاری از کمپانی های مطرح در عرصه خودروسازی دیگر استفاده از چراغ های هالوژن را کنار گذاشته و به تکنولوژی جدید هدلایت روی آورده‌ اند هدلایت ها مصرف برق بسیار بسیار کمتری نسبت به لامپ های هالوژن کارخانه ‌ای دارند و این در حالی است که شدت ، قدرت و پرتاب نور یک هدلایت معمولی حداقل تا سه برابر بیشتر از پرتاب نور یک لامپ هالوژن با وات مصرفی بالاتر می باشد ، ضمن اینکه نور هدلایت ها معمولاً به رنگ سفید یخی و یا همان ۶۰۰۰ کلوین می باشد ، این رنگ بسیار تیز تر از نور هالوژن معمولی می باشد به همین دلیل برای استفاده در نور بالا برای هشدار دادن بسیار مناسب هستند.
  یکی دیگر از مزایای این نوع از لوازم اسپرت (هدلایت ) را میتوان نور لحظه ای و یا اصطلاحاً کوئیک استارت آن ها دانست ، این مطلب به این معنی می باشد که برای رسیدن به نور حداکثری تنها چند میلی ثانیه زمان نیاز است و این امر موجب شده تا بسیاری از افراد استفاده از هدلایت را به جای استفاده از زنون در کاسه چراغ خود ترجیح دهند.

  یکی دیگر از مزیت های استفاده از هدلایت ، ضد آب بودن و مقاومت در برابر شرایط بد آب و هوایی می باشد پس به راحتی می توان هدلایت را در پرژکتور انواع خودروها استفاده کرد و از نور آن لذت برد .
  همچنین با بالاتر رفتن تکنولوژی  هدلایت ها امروزه شاهد تولید هدلایت با رنگ های متفاوت هستیم به عنوان مثال برخی از هدلایت ها دارای رنگ زرد طلایی هستند که می توان از آن ها در پروژکتور یا مه شکن استفاده کرد که باعث افزایش عمق میدان و وسعت دید در شرایط بد آب و هوایی نظیر مه غلیظ و یا بارندگی شدید خواهد شد و این امر موجب کاهش چشمگیر تصادفات ناشی از تاریکی و یا کاهش دید می گردد.
  هدلایت ماشین

 6. پرژکتور یا مه شکن

  پروژکتور یا مه شکن یکی از اجزای اصلی در سیستم روشنایی خودرو می باشد که شاید در سال های اخیر خیلی جزئی از لوازم اسپرت خودرو شناخته نمی شد. وظیفه اصلی مه شکن همانطور که از اسم آن هم پیداست افزایش عمق میدان و وسعت دید رانندگان در شرایط بد آب و هوایی نظیر مه ، باران و برف می باشد . به طور کلی در شرایط مه غلیظ   که دید رانندگان به یک چهارم حالت عادی کاهش می یابد سطح امنیت رانندگی بسیار کاهش می یابد و باعث به وجود آمدن آسیب های جدی جانی و مالی می گردد .
  امروز با استفاده از تکنولوژی ال ای دی ، پرژکتور های دیلایت دار تک و دو رنگ سفید و زردی ساخته شده است که علاوه بر افزایش زیبایی خودرو سطح امنیت رانندگی را بوسیله ی افزایش وسعت دید ، افزایش می دهند که می توان با استفاده از نور آن ها وسعت دید محیطی و جانبی را تا چندین برابر افزایش داد .
  به طور کلی مه شکن ۲ وظیفه ی اصلی در سیستم روشنایی خودرو دارد :
  افزایش دید طولی و یا وسعت دید
  افزایش دید محیطی و جانبی
  پرژکتور اسپرت دو کنتاکت مه شکن

 7. دیلایت صندوق عقب

  یکی از جدید ترین لوازم اسپرت خودرو که در سال 2018 به دنیای تیونینگ معرفی شد ، دیلایت های رانینگ یا حرکتی صندوق عقب می باشد.
  این نوع از دیلایت ها در شکاف میان درب صندوق عقب و بدنه خودرو نصب می گردد و می توان در تمامی خودرو ها از آن استفاده کرد. شیوه ی عملکرد این دسته از لوارم اسپرت به این گونه است که برای تمامی حالات مختلف خودرو یک نور و رنگ خاصی اختصاص داده شده است تا هوشیاری رانندگان پشت سر شما را نسبت به حرکت بعدی شما افزایش دهد.
  به عنوان مثال به هنگام استفاده از راهنما ، نور این دیلایت به سمت موافق با راهنما و به رنگ زرد حرکت می کند. هم چنین در هنگام دنده عقب به رنگ سفید و به هنگام ترمز به رنگ قرمز و یا قرمز چشمک زن در می آید.

 8. دیلایت RGB  جلو پنجره

  اگر شما هم جز آن دسته از علاقه مندان به لوازم اسپرت خودرو باشید که همیشه همایش های مختلف داخلی و خارجی اتومبیل  را دنبال می کنند ، با چراغ های ال ای دی رنگی و حرکتی زیبایی در جلو پنجره اکثر آن ها مواجه شده اید.
  این نوع از لوازم اسپرت خودرو که در ابتدای سال 2019 مورد علاقه ی ماشین باز ها در کشور ما قرار گرفت را می توانیم زیر شاخه ای از دیلایت یا همان نور روز بدانیم.  این دیلایت ها در شکاف های میان جلو پنجره ی انواع خودرو ها قابل نصب هستند.
  عملکرد این دیلایت را می توان بسیار مشابه عملکرد دیلایت های صندوق عقب دانست ، یعنی در این دیلایت های خطی به هنگام راهنما زدن ، نور دیلایت نیز به سمت موافق راهنمای خودرو حرکت می کند.
  یکی دیگر از کارایی های این نوع از لوازم اسپرت استفاده از حالت  R.G.B یا همان هفت رنگ است . در این حالت ، دیلایت بصورت خودکار و با ایجاد چندین حالت نوری مختلف در رنگ های متنوع زیبایی بسیاری را به خودروی شما می افزاید که شاید شما هم این نوع نور پردازی را در همایش های خودرو های اسپرت دیده باشد.

 9. چراغ استپ یا خطر سوم

  شاید این نوع از لوازم اسپرت خودرو را پیش از آن که برای زیبایی مورد استفاده افراد قرار گیرد ، برای افزایش ضریب ایمنی رانندگی مورد توجه باشد. به طور کلی یکی از شایع ترین نوع تصادفات جاده ای در معابر درون و برون شهری عدم رعایت فاصله طولی و عدم توجه به جلو است که باعث بوجود آمدن تصادفات زنجیره ای می گردد.
  اینجاست که این نوع از خطر سوم به کمک رانندگان می آیند . این نوع از چراغ های استپ در قسمت میانی عقب خودرو نصب می گردند و با فشرده شدن پدال ترمز به کار می افتند و باعث افزایش میزان هوشیاری رانندگان پشت سر شما از وضعیت ترمز ناگهانی شما می گردد از این رو می تواند درصد قابل توجهی از تصادفات زنجیره ای را کاهش دهد .

 10. لیزر لایت

  برخی از لوازم اسپرت خودرو نه تنها فقط برای افزایش زیبایی ظاهری بلکه برای افزایش ضریب ایمنی رانندگی و حفاظت از جان و مال سرنشینان خودرو طراحی می گردد.
  لیزر لایت را می توان یکی از آن لوازم اسپرت خودرو دانست که شاید در نگاه اول وسیله ی زیبا و چشم گیری نباشد ، اما با نگاهی دقیق تر به کارایی بی نظیر آن ، می توان به نقش مهم و کلیدی آن پی برد. این کالا در قسمت انتهایی خودروی شما به عنوان مثال در زیر پلاک و یا داخل سپر نصب می گردد . به هنگام مه و بارندگی شدید و یا هر گونه شرایط بد جوی ، و با روشن کردن مه شکن عقب ، این لیزر لایت نیز به کار می افتد و یک مثلث قرمز رنگ در هوا و یک خظ قرمز رنگ لیزری در فاصله ی چند متری خودروی شما تشکیل می دهد ، به طوری که نور آن از فاصله ی چندین متری نیز توسط رانندگان دیگر قابل مشاهده است.

پس همان طور که میبینید لوازم اسپرت خودرو نه تنها برای ایجاد زیبایی ظاهری بلکه برای بالاتر بردن ایمنی رانندگان نیز مورد استفاده قرار می گیرد .

 

 

دیدگاهی در مورد “لوازم اسپرت خودرو

 1. آرش مجیدی گفت:

  از این مدل چراغ آبیشم دارین ممنون میشم

  1. alireza گفت:

   چشم

  2. S hasani گفت:

   نه متاسفانه

 2. Reza گفت:

  چراغ فلاشر جلو پنجره میخوام

  1. S hasani گفت:

   واتسا این شماره پیام بدید لطفا 09391061351

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − شش =