نور خودرو

لنز اسپرت

لنز اسپرت

لنز اسپرت

چرا باید از لنز زنون استفاده کنیم؟

در مورد لنز اسپرت چه میدانید؟ شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که به هنگام رانندگی در شب نور بسیارشدید خودرو ها مانع از دید بهتر شما و یا اصطلاحا کور کردن وسعت دید شما می شوند که این امر بسیار آزار دهنده می باشد. این امر بدین دلیل است که کاسه چراغ بسیاری از خودرو های ساخته شده در کمپانی ها ی خودرو سازی بصورت استاندارد و با محاسبات مهندسی طراحی تولید و یا مونتاژ نمی شوند و همین مطلب باعث می شود تا به هنگام نصب و استفاده از زنون و یا هدلایت های پر قئرت نور خروجی کاسه چراغ خودرو برای رانندگان دیگر به شدت آزار دهنده خواهد بود.

بسیاری از کمپانی های به روز دنیا برای جلوگیری از آزار دهنده بودن نور کاسه چراغ خودرو ، از عدسی یا لنز هایی در طراحی خود بهره می گیرند. این عدسی ها مزایای بیشماری برای خوردو و همین طور رانندگان آن ها دارند.

لنز اسپرت ماشین

مزایای استفاده از لنز اسپرت زنون

افزایش تمرکز نور

به جرأت می توان گفت یکی از مهمترین فاکتور هایی که می توان برای دسته بندی و یا رتبه بندی کیفیت نور خروجی کاسه چراغ ها چه با لنز و چه بدون لنزاز آن نام برد همین عامل یعنی میزان تمرکز یا عدم تمرکز نور خروجی از کاسه چراغ خودرو می باشد.

امروزه بحث تمرکز نور به شدت در کمپانی های بزرگ خودرو سازی دنیا مطرح است به همین دلیل است که تمامی آن ها از بروز ترین تکنولوژی ها برای ساخت و مونتاژ این لنز ها در کاسه چراغ بهره میگیرند ، و البته که این امر اجتناب ناپذیر است چرا که ارتباط مستقیمی با جان افراد دارد . هرچقدر نور حاصل از کاسه چراغ خودرو تمرکز بیشتری داشه باشد ، عمق  میدان و دید بهتری را برای رانندگان در طول رانندگی در شب و به خصوص برای رانندگان بین شهری فراهم می کند و همین امر می تواند از بسیاری از تصادفات و خسارات جبران ناپذیر مالی و جانی به افراد جلوگیری کند.

نمونه نصب شده لنز اسپرت

عدم آزار دهنده بودن نور خودرو

یکی دیگر از دلایل اهمیت تمرکز نور را میتوان عدم آزار دهنده بودن نور خودرو برای رانندگان مقابل دانست.
تمامی خودرو ساز هایی که در سطح جهانی فعالایت و رقابت می کنند به خوبی به این امر واقف هستند که هیچ گاه نباید به دلیل افزایش شدت و پرتاب نور خودرو ، اصطلاحا باعث کور شدن دید رانندگان دیگر شد و همین امر سبب شده که استفاده از انواع چراغ های لیزری و انواع لنز در خودرو های روز دنیا روز به روز گسرده تر شده و تکنولوژی روز دنیا در آن ها مورد استفاده قرار گیرد.

افزایش شدت نور

اگر شما هم مانند بسیاری از رانندگان دیگر از میزان نور تولید شده از لامپ و کاسه چراغ یا به طور کلی  سیستم روشنایی خودروی خود راضی نیستید دلیل آن پایین بود میزان شدت نور حاصل از کاسه چراغ خودروی شماست.
در بسیاری از خودرو های داخلی امروزه از لامپ های هالوژن 55 واتی استفاده می شود که شدت نور تولید شده توسط آن ها حتی به یک سوم نور تولید شده توسط یک زنون کاملا معمولی 35 وات هم نمی رسد.
برای مطالعه در این مورد میتوانید مقاله صفر تا صد انتخاب زنون را مطالعه کنید.
در این شرایط نور خودروی شما تنها میتواند چند متر ابتدایی مقابل خودرو را به خوبی روشن کند و هرچه مسافت بیشتر شود نور خودرو گم می شود و میدان دید بسیار کمی برای رانندگان ایجاد می کند که این امر امروزه یکی از بزرگترین عوامل تصادف در شب و در آب و هوای جوی نا مناسب می باشد. اینجاست که مزایای استفاده از لنز های زنون خود نمایی می کند.

شما با نصب یک ست کامل لنز اسپرت و زنون 55 وات استاندارد حداقل به میزان 10 برابر شدت نور خودروی خود را افزایش خواهید داد.و توجه داشته باشید که این افرایش خیره کننده ی میزان میزان شدت نور شما به هیچ عنوان باعث آزار دیگران و یا جریمه پلیس نخواهد شد !!!! که درباره ی دلایل این موضوع در ادامه صحبت خواهیم کرد.

نمونه لنز

نمونه لنز ماشین

افزایش پرتاب نور

بسیاری از رانندگان و به خصوص کسانی که در شب و در جاده های بین شهری تردد دارند از زنون های پر قدرتی در کاسه چراغ خودرویخود استفاده می کندد و از شدت نور خودروی خود کاملا راضی هستند اما می گویند این نور بسیار زیاد نمی تواند مسافت زیادی را روشن کند یا اصطلاحا وسعت دید محدودی در متراژ های بالا دارند و فقط چند متر اولیه را به خوبی روشن می کند و یا نور بسیار پخشی دارند.

دلیل این امر کاملا واضح است . کاسه چراغ خودروی آن ها به صورت استاندارد و مهندسی طراحی و ساخته نشده است پس این کاسه چراغ برای نور بسیار زیاد زنون طراحی نشده و هنگام استفاده از زنون یا هدلایت باعث می شود که نور بسیار زیادی تولید شود اما بسیار پخش و نا موزون باشد و حتی در هنگام استفاده از نور پایین ، تمامی رانندگان مقابل از شدت نور خودروی شما ناراضی باشند و به شما اعتراض کنند. اما شما هیچ گاه ندیده اید که نور خروجی حاصل از لنز چراغ هر یک از مدل های کمپانی بی ام دبلیو نور نا متوازن و یا آزار دهنده داشته باشد بلکه به عکس نوری بسیار متمرکز دارد.

در این شرایط تنها یک گزینه روی میز برای استفاده وجود دارد و آن هم استفاد از لنز در کاسه چراغ خودروی شماست. درون این لنز ها از عدسی های شیشه ای با انحنا و نقاط کانونی ویژه ای استفاده شده که در صورت نصب و استفاده از زنون های 55 وات واقعی و استاندارد ، عدسی درون لنز ها نور زنون شما را کاملا متمرکز کرده و پرتاب نور آن را چندید برابر افزایش میدهد.

نمونه لنز نصب شده

نور بالا و پایین زنون

این لنز های اسپرت به گونه ای طراحی شده که به وسیله ی موتور تعبیه شده درون آنها می توان به طور هم زمان از نور بالا و پایین زنون آن استفاده کرد. این در حالی است که در تمامی مدل های دیگر لامپ های زنون تنها یک لامپ زنون برای نور پایین و یک لامپ هالوژن با وات بسیار پایین برای نور بالا استفاده شده است و همین امر باعث می شود نه تنها نور پایین پخش ، نا متمرکز و با پرتاب نور ضعیف داشته باشند بلکه در نور بالای خودرو نیز یک نور بسیار ضعیف خواهند داشت.

خط کات بی نظیر و نور یک دست و زیبا

برای توضیح یک دست بودن نور لنز شاید نگاه کردن به نور بی نظیر و فوق العاده و خط کات کامل و عالی آن کافی باشد.

دقیقا به همین دلیل است نور خودرو های وارداتی و روز دنیا به هیچ عنوان باعث اذیت شدن چشم رانندگان و عابرین مقابل نخواهد شد و تنها زمانی که از نور بالای خودروی خود استفاده می کنید خواهید دید که چطور نور بالای شما یک  جاده ی فرو رفته در تاریکی مطلق را مانند روز و تا مسافت بسیار بالایی روشن می کند.

خط نور لنز

مکانیزم عملکرد لنز اسپرت

در قسمت انتهایی  لنز ها یک کاسه ی جیوه ای مخصوص زنون برای تحمل دمای بالای لامپ قرار داده شده است این کاسه وظیفه ی منعکس کردن نور لامپ زنون و هدایت آن به سمت عدسی را به عهده دارد.

اما یکی ار مهمترین بخش های یک لنز را میتوان قسمت موتور و تیغه ی خط کات و نور بالا پایین دانست.

همان طور که در عکس مشاهده می کنید این تیغه ی فلزی درون لنز بخشی از نور را مسدود میکند. این بخش از نور مسدود شده دقیقا همان بخشی از نور است که باعث آزار چشم عابران و رانندگان خواهد شد.

هنگامی که شما از نور بالای لنز خود استفاده می کنید این تیغه توسط موتور داخلی آن به سرعتی معادل چند میلی ثانیه به سمت پایین کشده می شود و شما می توانید از حد اکثر نور لنز و زنون خود در نور بالا و پایین لذت ببرید.

لنز اسپرت

لنز اسپرت و جلوگیری از جریمه توسط پلیس

شاید شما هم جز بسیاری از افرادی باشید که از نور خودروی خود به هیچ عنوان راضی نیستند اما به دلیل ترس از مشکلات بعدی نظیر جریمه شدن توسط پلیس از نصب زنون خود داری می کنند . اما باید بگوییم که با وجود این لنز ها دیگر جایی برای این نگرانی های شما باقی نمی ماند.

همانطوری که قبلا هم اشاره شد بسیاری از خودرو های روز دنیا و موجود در ایران از زنون های فابریکی درسیستم روشنایی آنها استفاده شده است اما شاهد این هستیم که پلیس به هیچ عنوان آن ها را به این دلیل متوقف و جریمه نخواهد کرد ، قطعا این موضوع ربطی به گران بودن و یا به روز بودن خودروی آن ها ندارد این امر تنها به دلیل وجود عدسی های پر قدرت یا همان لنز درون کاسه چراغ این خودرو هاست که باعث می شود نور آنها به هیچ عنوان برای کسی آزار دهنده نباشد. و از سوی دیگر هم به دلیل ایجاد پرتاب نور بالا و شدت و تمرکز نور بی نظیر و فوق العاده آن ها باعث افرایش ایمنی راه ها و رانندگان و کاهش میزان تصادفات به حد چشمگیری باشد.

ضمن این که امروزه این لنز های اسپرت در طرح های بسیار بسیار متنوعی تولید و عرضه می شوند که علاوه بر مزایای گفته شده زیبایی خودروی شما را تا چندین برابر افزایش می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + شش =