نور خودرو

4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

چراغ 132 و 111

درمورد لامپ پراید چه میدانید ؟

 

در این مطلب می خواهیم انواع لامپ هایی که برای چراغ جلو پراید مناسب است را با هم بررسی کنیم تا شما دوستان عزیز بتوانید در خرید خود انتخاب بهتری داشته باشید.
قبل از این که بخواهیم در مورد لامپ پراید صحبت کنیم یک سری از مفاهیم اولیه را باهم مرور می کنیم و سپس به طور اختصاصی در مورد لامپ های پراید صحبت می کنیم.

در تمام دنیا لامپ های تمام وسایل نقلیه ها یا هالوژن هستند یا زنون و یا هدلایت که باز هم هدلایت ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند که در مقاله های بعدی به آنها می پردازیم.
4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

این سه مدل لامپ ها در دنیا دارای نام های جهانی هستند که تمام آن ها از استاندارد های خاصی پیروی می کنند که با هم تمام این نام ها را با شکل و نام در عکس زیر میتوانید ببینید.
4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

در کشور ما ایران بیشترین کدهایی که رایج هستند را با ذکر یک مثال برای شما شرح می دهیم.

پایه لامپ H1: نور بالا رانا
پایه لامپ H3: مه شکن های جلو سمند
پایه لامپ H4: چراغ جلو پراید 131
پایه لامپ H7: نور پایین پژو 207
پایه لامپ H11: مه شکن های دنا
پایه لامپ 880: مه شکن های کیا سراتو
پایه لامپ 9005: مه شکن های تویوتا هایلوکس
پایه لامپ 9006: مه شکن های پژو پارس
پایه لامپ 9012: نور پایین و بالا فاو B50F
پایه لامپ D1S: نور پایین هیوندای آزرا
پایه لامپ D2S: نور پایین هوندا آکورد (new)
پایه لامپ D3S: نور پایین هیوندای سانتافه (new)
پایه لامپ D4S: نور پایین لکسوس IS350

این مثال هایی که برای شما آوردیم برای زنون ها، هدلایت ها و هالوژن ها ثابت می باشد یعنی به فرض مثال اگه لامپ خودروتون رو عوض کنید،چه بخواهید زنون ببندید چه هدلایت و چه هالوژن باید حتما یک کد ثابت که برای کاسه چراغ خودروتون مناسب است را ببندید.

لامپ پراید

به فرض مثال اگه خودروتون پراید 131 یا پراید صبا باشد، پایه لامپ مخصوص به آن کد H4 است که اگه بخواید یکی از این لامپ ها یعنی چه هالوژن، چه زنون و چه هدلایت ببندید باید حتما پایه لامپ  آن H4 باشد.
4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

در ادامه می خواهیم درباره لامپ پراید و پایه لامپ مدل های مختلف پراید با یک دیگر صحبت کنیم. پراید در چند مدل مختلف تولید شده است اما فقط دو مدل کاسه چراغ برای آن وجود دارد یکی کاسه چراغ هایی که داخل کاسه یک لامپ می خورد که هم کار نور پایین را می کند و هم کار نور بالا که این کاسه ها برای پراید ۱۳۱، پراید صبا، پراید ۱۴۱، پراید وانت، پراید هاچ بک و پراید ۱۵۱ که پایه لامپ این مدل ها کد H4 می باشد و برای پراید ۱۳۲ و پراید ۱۱۱ که پایه لامپ آن ها برای نور پایین H7  و برای نور بالا H1  می باشد.

کاسه چراغ پراید با پایه لامپ H4
4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

کاسه چراغ پراید با پایه لامپ نور پایین H7 و نوربالا H1

4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

بهترین چراغ هایی که می توانید برای پراید هایی که پایه لامپشون H4  یا تک کنتاکت است، استفاده از لامپ های هدلایت و هالوژن بهترین گزینه است.

به احتمال بسیار زیاد دوست دارید بدونید چرا زنون را پیشنهاد ندادیم؟

تمام زنون در حدود 60  تا 75 ثانیه زمان می برد تا به حداکثر نور خود برسد و به طور کامل همه جا را روشن کن. از این جمله یک نتیجه کاملا واضح می گیریم و آن این که زنون برای نور بالا اصلا مناسب نیست چون برای رسیدن به حداکثر نور خود زمان می برد و از طرفی هم نور بالا را برای هشدار دادن به ماشین جلویی استفاده می کنیم که در جا باید از خود نور ساطع کند اما زنون به این شکل نیست.

لامپ های زنون با پایه H4  یا همون پایه های دو کنتاکت یا نور پایین یا نور بالای آن ها هالوژن می باشد که لامپ هایی که ما در فروشگاه زیمر موجود داریم به اختیار خود می توانید جای نور بالا و نور پایین را جا به جا کنید جای سوکت های نور پایین و نور بالا را هم در سیم کشی لامپ ها جا به جا کنید و از آن استفاده کنید.
لامپ پراید

نکته جالبی که در لامپ های هدلایت و هالوژن پایه های H4  وجود دارد این است که لامپ های هالوژن پایه H4 دارای توان 65 وات می باشد ولی لامپ های هدلایت نهایت توانی که وجود دارد 45 وات است. حتما براتون این سوال پیش آمد که پس چرا هدلایت نورش از لامپ هالوژن بیشتر است و دلیل آن این است که منبع های نوری و تکنولوژی آن ها متفاوت است. هدلایت ها از چیپ های LED پرقدرت با سیستم خنک کنندگی قوی تشکیل شده است اما لامپ های هالوژن فقط از یک منبع نور تشکیل شده و هیچ سیستم خنک کنندگی ندارند.

تا اینجا با لامپ های مختلفی آشنا شده اید و حال می خواهیم در مورد لامپ های پراید با هم چند موضوع را بررسی کنیم.

همان طور که قبل گفتیم کاسه چراغ پراید ها به دو مدل تقسیم می شوند.

یک مدل کاسه هایی که فقط یک لامپ در آن ها جای می شود که برای پراید 131، پراید صبا، پراید 141، پراید وانت، پراید هاچ بک و پراید 151 استفاده می شود.

(لامپ پراید (H4 و یک مدل کاسه هایی که نور پایین و نور بالا آنها از یک دیگر جداست به عبارت دیگر داخل کاسه چراغ پراید های  132 و پراید 111  از دو لامپ جدا که یکی برای نور پایین و یکی برای نور بالا است، استفاده می شود.

پس تا اینجا متوجه شدیم که چه لامپی برای پراید مناسب است.

چراغ پراید اسپرت

کاسه چراغ های اسپرت پراید را هم می توانید سفارش دهید تا برای شما داخل آن ها از لنز های اسپرت استفاده شود و هم می توانید از کاسه های اسپرتی که دور آن ها حلقه های نورانی کار شده باشد تهیه کنید و برای لامپ داخل آن از هدلایت استفاده کنید.

نکته: اگر برای این کاسه ها از زنون استفاده کنید ممکن است حرارت زنون به این کاسه ها و حلقه های نورانی آن ها آسیب بزند و کاسه را آب کند و از بین ببرد.

برای پراید هایی که پایه لامپ آن ها H4 می باشد.
4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

کاسه چراغ اسپرت پراید با پایه لامپ نور پایین H7 و نوربالا H1
4 نکنته در مورد لامپ پراید که نمیدانید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − دو =