منبع اگزوز اکثرا در موتورهای احتراق داخلی نصب می شوند. منبع اگزوز به عنوان وسیله صوتی ساخته می شود تا از ایجاد صدا با فشار صوتی تولید شده توسط موتور جلوگیری کند. سر و صدای خارج شدن مواد سوخته شده در موتور که با سرعت بسیاری از موتور خارج می شوند بسایر زننده و دلخراش است منبع توسط یک سری معابر و اتاقک هایی که با عایق فایبرگلاس روینگ ساخته شده است که این اتاقک ها به صورت هماهنگ ساخته شده اند و با تداخل صوتی باعث کاهش و کنترل صدای خروجی می شوند.

یک اثر جانبی غیرقابل اجتناب از کاهش صدای اگزوز ، محدود کردن جریان گاز اگزوز است که باعث ایجاد فشار در موتور می شود و می تواند باعث کاهش راندمان موتور شود دلیل این امر این است که اگزوز موتور باید بتوانید مسیر خروجی ساده ای داشته باشد تا بتواند به راحتی گاز خروجی را به بیرون هدایت کند.

حال منبع اگزوز ها با کاهش عامل نویز گیری یعنی افزایش عامل صدا باعث می شوند خروجی هوا سریعتر و بهتر عمل کند و باعث رانمدان بیشتری در موتور می شوند.

منبع اگزوز چیست؟
گازهای خروجی منبع اگزوز

بعد از سوخته شدن هوا و بنزین مقداری از منواکسید کربن , هیدروکربن نسوخته, دی اکسید کربن و فسفر با فشار خیلی زیاد از پیستون  محفظه احتراق خارج می شود و وارد هدرز می شود.
گرمای این گازها انقدر زیاد است که با دمای کوره ذوب فلز هم برابری می کند. برای خروج گازها نیاز به لوله های جداگانه نیست یعنی برای موتور چهار سیلندر چهار عدد لوله جدا انتخاب نمی شود بلکه یک لوله تعبیه می شود که تا انتهای مسیر راه را برای گازهای خروجی پوشش می دهد.

منبع اگزوز چیست ؟

انواع اگزوز

به طور کلی روی انواع خودرو ها 5 نوع اگزوز  نصب می شود که ما به معرفی و بررسی آنها می پردازیم هر نوع منبه اگزوز مصرف خاص خودش را دارد وشما باید بسته نوع نیاز خودتون منبع مورد نیاز را انتخاب کنید:

اگزوز تک خروجی

ارزان ترین و عمومی ترین اگزوز‌های بکار رفته در وسایل نقلیه اگزوز‌هایی با تک خروجی هستند در این اگزوز‌ها از یک لوله برای انتقال دود از درون سیلندر‌ به بیرون استفاده می‌شود. امروزه اگزوز‌های تک خروجی بیشتر در خودروهایی با حجم موتور پایین استفاده می‌شود  چون حجم دود  بسیار کم است.

منبع اگزوز ۷۱۰

اگزوز دو خروجی (دوگانه)

این روز ها اگزوز‌ها با دو خروجی یا همان اگزوز های دوگانه بیشترین استفاده را در صنعت خودرو سازی دارند. به خاطر استفاده از فناوری توربوشارژر در ماشین های امروزی، نیاز به خروجی‌های قوی‌تر بیش از قبل نیاز می باشد به همین خاطر اگزوز‌های دوگانه با بهره‌گیری از مخازن بزرگ‌تر میتوانند حجم خروجی بیشتری را نسبت به اگزوز‌های تک خروجی از موتور خارج کنند. به طور معمول در اگزوز‌های دوگانه، از دو لوله انتقال دهنده استفاده می‌شود. اگزوز‌های دوگانه نسبت به اگزوز‌های یگانه باعث کاهش مصرف سوخت ماشنی ها می‌شوند.

اگزوز دوگانه

اگزوز‌های دوگانه مخالف

یکی از بزرگترین مشکلات اگزوز‌ دوگانه خم نشدن لوله‌های آن بخاطر نوع مخزن بود، به همین خاطر مهندسان ماشین سازی نمی‌توانستند از اگزوز‌های دوگانه در اتومبیل‌های کوچک استفاده کنند .

اگزوز‌های دوگانه مخالف دارای مخازنی کوچک‌تر بودند که به طراحان خودرو این امکان را می‌دادند که با در نظر گرفتن فرم و اندازه خودرو، لوله‌های انتقال دهنده اگزوز را باز طراحی کنند. اگزوز‌ دوگانه مخالف، کم‌تر از نوع معمولی باعث کاهش مصرف سوخت می‌شد اما به دلیل شکل و فرم انعطاف‌پذیری که داشت خیلی سریع در دنیا مورد توجه قرار گرفت.

اگزوز‌های دوگانه مخالف

اگزوز‌های دوطرفه

این نوع از اگزوز ها مدل تغییر یافته اگزوز های دوگانه بودند که توسط تیونر های ماشین تغییر ساختار داده شدند ولی به دلیل افزایش مصرف سوخت و کارایی پایین تر هیچ گاه مورد استقبال جوامع ماشین باز قرار  نگرفت!

اگزوز دو طرفه

اگزوز‌ High performance

این نوع از اگزوز ها از آلیاژ خاص استفاده میکنند و سرعت خروج گازها در آنها بسیار زیاد است ولی بدلیل ایجاد صداهای بسیار زیاد استفاده آنها در معابر شهری ممنوع می باشد.

منبع اگزوز چیست ؟

منبع اگزوز ریموت دار

این روز های یکی از علایق ماشین باز ها و  دوستداران ماشین کیت ریموت دار اگزوز است که شما میتوانید بعد از نصب کیت منبع اگزوز ریموت دار  هر بار با فشردن دکممه ریموت صدای خروجی اگزوز را تغییر بدهید ! این آپشن جذاب مورد استقبال کاربران زیادی قرار گرفته است پیشنهاد میکنم حتما ویدئو زیر را ببینید :

خرابی منبع اگزوز :

منبع اگزوز هم ممکن است دقیقا مثل هر قطعه ای دیگر از ماشین دچار خرابی بشود ما قصد داریم علت های خرابی اگزوز هارو بررسی کنیم. در نظر داشته باشید که خرابی اگزوز  در ابتدا ممکن است با هزینه کم و سریع رفع شود ولی اگر به آن اهمیت ندهید ممکن است برای شما مشکلات بسیار جدی ایجاد کند پس صداهای ناهنجار  و غیر عادی را حتما جدی بگیرید و در اصرع وقت ماشین خود را به یک متخصص نشان دهید. انواع خرابی های اگزوز عبارتند از :

شکسته شدن بست های منبع
پوسیده شدن یا خرابی تیغه‌های داخل منبع
شکسته شدن یا شل شدن حلقه اتصال منبع
پوسیده یا سوراخ شدن قطعات اتصال اگزوز یا منبع

منبع اگزوز 206

مافلر های اورجینال زیمر صدای باکیفیت و بدون تغییری دارند حتی با گذشت زمان ، صدای این مافلر های حرفه ای کاملا قانونی و مجاز بوده و از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی هیچگونه تخلفی محسوب نمی شود

از کجا منبع اگزوز بخریم ؟ 

 

 

منبع اگزوز ۷۱۰